Jancis Robinson MW
16,5+/20 punten
"A blend of six different sites in Kumeu on clay with 60% owned by the Brajkoviches but all farmed by Milan B. All dry-farmed. Lots of different clones: 15, 6, 95, 54 and 1066. Hand-harvested. Whole-bunch pressed. Spontaneous fermentation in used French oak barrels (usually 20% new but not for this lighter vintage). 100% malo. 11 months ’maturation in barrel. Distinctly lemon nose and mouth-filling. Good substance on the palate and definition. Great drink for the near term! Quite a step up from the Village. Athletic. I asked about ageability and was assured by Paul Brajkovich that the 2019 is looking very good now. Neat finish."
James Halliday
92/100 punten
"Fruit off several sites in the Kumeu region and, as is the norm, whole-bunch pressed and barrel fermented with natural yeast. It’s a gentle, fruit-driven wine – all citrus with white nectarines, a hint of baked apple, yet a fine layer of nutty lees and creaminess renders this soft and supple. A little juicy, very approachable and best in its youth."

Er vindt een kentering plaats in de wereld van de topgastronomie die mij bijzonder gelukkig stemt. Voor steeds meer sommeliers vormen de Chardonnay's uit ons assortiment een essentieel onderdeel van het aanbod voor de gasten. Ook nu nog is een wijnkaart van een sterrenzaak zonder rijk gevulde pagina's met prestigieuze wijnen uit de Bourgogne nauwelijks denkbaar, maar als je kijkt naar wat de meeste gasten van die restaurants feitelijk drinken, dan nemen onze wijnen een steeds prominentere plek in.
“Er is geen betere illustratie denkbaar van Michael's exceptionele talent”
- Allen Meadows (Burghound)
Dit voorjaar nog werd Michael Brajkovich MW, de oudste zoon van de familie en wijnmaker van Kumeu, door het prestigieuze Institute of Masters of Wine verkozen tot Winemaker of the Year. Met die uitverkiezing trad Michael in de voetsporen van een aantal van de meest gerespecteerde namen uit de moderne wijngeschiedenis zoals Anne-Claude Leflaive, Egon Müller, Angelo Gaja en Jean-Louis Chave.
Er is geen betere illustratie denkbaar van Michael's exceptionele talent dan de wijnen die ik vandaag aan u mag voorstellen. Ze vinden hun oorsprong in een oogstjaar (2023) dat vanwege hevige regenval tegen het eind van het groeiseizoen veeleisend mocht heten. Enkel een vigneron van het niveau Brajkovich weet in zo'n jaar wijnen op fles te brengen die recht doen aan de status van het domein en die de hooggespannen verwachtingen weten in te lossen van wijnliefhebbers wereldwijd.
Hoe briljant Michael Brajkovich ook is, toveren kan hij niet. Om ook in 2023 zijn compromisloze streven naar perfectie waar te kunnen maken moest hij dermate rigoureus selecteren dat de uiteindelijke opbrengst maar liefst 40% lager ligt dan gebruikelijk. Voor de familie Brajkovich is dat een financieel drama, voor ons wijnliefhebbers betekent het dat er dit jaar waarschijnlijk onvoldoende beschikbaar is om de almaar toenemende dorst naar de wijnen van Kumeu River te lessen. Daar is verder niks dramatisch aan. Op is op, is wat ik maar wil zeggen.
Hierna stel ik de wijnen nader aan u voor
Kumeu River Estate Chardonnay 2023
Zo selecteerden de sommeliers van Ciel Bleu in Amsterdam en Ralf Berendsen in Lanaken, beide in het bezit van twee Michelin-sterren, de Estate Chardonnay van Kumeu River onlangs voor hun per-glas-selectie, net als eerder hun collega's van De Librije***, The Jane** en de Treeswijkhoeve**. Indrukwekkend rijtje vind u niet?
Zoals gezegd stemt een en ander mij bijzonder gelukkig, maar verbazen doet het mij eerlijk gezegd niet. De sommeliers van de genoemde restaurants zijn niet alleen topprofessionals, ze beschikken ook over de in het wijnvak bepaald niet vanzelfsprekende nieuwsgierige natuur en open blik. Het zijn geen etikettendrinkers maar echte liefhebbers. Kijk je met die ogen naar de Estate Chardonnay van Kumeu River dan kun je als sommelier maar tot één conclusie komen: hier kan ik mijn gasten een geweldige drinkervaring bieden op een prijsniveau waarvan ze in de Bourgogne alleen maar kunnen dromen.
Wellicht is zo hier en daar wel een wijn te vinden die zich met de Kumeu Estate kan meten, zoals de M3 Chardonnay van Shaw + Smith of de Reed Vineyard Chardonnay van Blank Canvas, maar die zijn meer uitgesproken van stijl, daar waar de wijn van Kumeu de rust zelve is. Zo kalm en beheerst, zo puur en perfect rijp, zo romig en fris tegelijk, zo stijlvol en compleet. Een benchmark voor hedendaagse Chardonnay en het visitekaartje van een wijnhuis van wereldklasse.
Wat voor de Estate Chardonnay geldt, geldt op een ander prijsniveau evenzeer voor de briljante Single Vineyard Chardonnay's van Kumeu River: Rays Road, Coddington, Hunting Hill en Mate's Vineyard. En dus vind je die wijnen niet alleen op de kaart bij de hierboven genoemde restaurants, maar ook bij sterrenzaken als Zoldering*, Wils*, Katseveer*, Zarzo*, The Millèn* en Merlet*.
Is de opmars van Kumeu River in de topgastronomie onmiskenbaar, voor de dames en heren van de internationale wijnpers staat al veel langer vast dat Kumeu River thuishoort in de Champions League voor Chardonnay. In mijn blog over Kumeu River van afgelopen januari schreef ik al over de excellente reviews van onder meer James Suckling en Jancis Robinson MW. Inmiddels heeft ook Erin Larkin, Australië- en Nieuw-Zeeland-specialist van The Wine Advocate, haar reviews gepubliceerd en ook die zijn bijzonder lovend met scores van 91 (Estate), 92 (Rays Road), 94 (Coddington), 95 (Hunting Hill) en 94 punten (Mate's Vineyard).
Kumeu River Proefpakket 2023
Dit is hét Kumeu-pakket met twee keer de Estate Chardonnay, de Rays Road, de Coddington de Hunting Hill en de onvolprezen Mate's Vineyard: een compleet overzicht van het bijzondere repertoire dat dit geweldige familiehuis in 2023 op fles heeft gebracht.
Mijn advies
Dat ik als Bourgogne-liefhebber niet meer kan kopen wat ik echt zou willen drinken stemt mij enigszins bedroefd. Dat de wijnen van Kumeu River een fantastisch alternatief bieden voor de Bougogne stemt mij dan juist weer gelukkig, net als het feit dat steeds meer topsommeliers tot dezelfde conclusie komen. Heeft u de wijnen van Kumeu River niet eerder gedronken, koop dan een (nu afgesprijsd) proefpakket en ervaar zelf hoe betaalbare wereldklasse smaakt. Bent u al langer fan van Kumeu River, hou dan vooral uw voorraad op peil. Dit feest kan immers niet eeuwig duren.
Met vriendelijke groet,
John Schell
Australië & Nieuw-Zeeland specialist én liefhebber
Inschrijfformulier
Teken vandaag nog in op deze geweldige wijn van Tollot-Beaut.